13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji na skwerze przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbyła się uroczystość, w trakcie której posadzone zostały dęby ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej związanych z regionem Pomorza i Kujaw.

Dąb pamięci wkopali symbolicznie przedstawiciele uczniów szkół średnich, wśród nich uczniowie klasy 1 B Liceum Jagiellońskiego: Franciszek Pieńczewski i Jan Chrośniak, wraz z naszą nauczycielką Anną Brudz, wnuczką oficera poległego w Katyniu.

We wspomnianej uroczystości udział wzięli m.in: wojewoda toruński Bernard Kwiatkowski, Piotr Skotnicki z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, żołnierze armii amerykańskiej, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, reprezentanci organizacji kombatanckich i organizacji pozarządowych – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Toruń Lesław Welker, płk. rez. Krzysztof Ziemkiewicz ze Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich, Alicja Siałkowska z Zarządu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Jan Myrcha – prezes Związku Sybiraków Oddział w Toruniu, wiceprezes Toruńskiego Rejonowego Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Czesław Tomaszewski oraz wiceprezes Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział Toruń Mariusz Mistrzak. Podczas uroczystości posadzone zostały dęby ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej związanych
z regionem Pomorza i Kujaw. Wśród nich było 12 leśników i drzewiarzy: Adam Loret – pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych, Bolesław Błażewicz – inspektor w Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Ignacy Nitkowski – pracownik działu urządzania lasu w Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Szczepan Łuczak – pracownik Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Franciszek Nowicki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniewowo, Sobiesław Mościcki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy, Rudolf Zacher – Nadleśniczy Nadleśnictwa Mestwinowo, Edmund Drecki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna, Tadeusz Miśko – Nadleśniczy lasów łabiszyńskich majątku Lubostroń, Władysław Kotula – Nadleśniczy Leśnictwa Rewirowego Hel, Edmund Wróblewski – właściciel tartaku w Brusach i Stanisław Zysnarski – właściciel tartaku w Rudzkim Moście k. Tucholi.

Zdj. Pani Agnieszka Bielecka

Źródło: 👉🏻https://www.torun.pl/…/posadzili-deby-pamieci-ofiar…