Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zatrzymajmy czas, by spojrzeć w swoje wnętrze

2016-03-26

Zatrzymajmy czas, by spojrzeć w swoje wnętrze

Dni od 14 do 16 marca to dla wielu zwiastun zbliżającej się wielkimi krokami wiosny, a dla nas czas skupienia i zadumy. Właśnie wtedy przeżywaliśmy w naszej Szkole Rekolekcje Wielkopostne. Była to dla nas okazja, by nie patrząc na zegarki, nie myśląc o codziennych problemach, posłuchać głosu naszych serc i sumień.

W poniedziałek, a zatem pierwszego dnia naszych spotkań, odwiedził nas ksiądz Łukasz Waśko z toruńskiej parafii pw. Świętego Antoniego, który opowiedział nam historię swojego życia duchowego. Mieliśmy okazję przekonać się, że nie każdy ksiądz już od urodzenia wie, że pójdzie do seminarium i będzie głosił Słowo Boże; niekiedy powołanie przychodzi późno i po cichu. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem księdza Karola Wierzchowskiego w kościele pw. Świętego Jakuba.

Następnego dnia wraz z księdzem Mariuszem Wojnowskim, katechetą w naszym Liceum, obejrzeliśmy film pt. „Biała jak mleko, czerwona jak krew”, dzięki któremu poznaliśmy znaczenie prawdziwej miłości i wolności w życiu każdego z nas. Po prelekcji i krótkiej dyskusji udaliśmy się do pobliskiego kościoła, gdzie ponownie spotkaliśmy się z księdzem Wierzchowskim. Tym razem wysłuchaliśmy nauki przygotowującej nas do sakramentu pokuty.

Ostatni dzień naszych rekolekcji to tak zwany „dzień spowiedzi”, czyli dzień prawdziwego pojednania z  Bogiem.  Mieliśmy  okazję  do  skorzystania  z  sakramentu  spowiedzi  świętej, a następnie do uczestnictwa w Mszy Świętej z – ostatnią już w tym Wielkim Poście – nauką.

Po trzech dniach wyciszenia i zaglądania w głąb naszych dusz, z czystymi sercami wyczekiwaliśmy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
 
Karolina Aranin