Z wizytą w Centrum Dialogu

2015-02-05

Z wizytą w Centrum Dialogu

Wieczorem 29 stycznia w toruńskim Centrum Dialogu odbyła się projekcja filmu "Eksterminacja inteligencji pomorskiej" zrealizowanego przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne. Wstęp na pokaz był wolny, autorzy – nasi rówieśnicy, zdarzenia z bardzo niedalekiej przeszłości, miejsce – niedaleko. Wszystko przemawiało za udaniem się do Centrum.

Wiadomość o pokazie przekazał nam doktor Wojciech Sławiński, nasz profesor od historii. Zatem każdy uczeń naszej Szkoły mógł poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Warto poznawać fakty z przeszłości, tej wcale nie tak dalekiej. Mamy przecież nadal kontakt z osobami, które przeżyły Drugą Wojnę Światową i niekiedy wspominają te niełatwe dla nich czasy.

Sam film został opracowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne działające przy jednym z Liceów Ogólnokształcących. Możemy więc śmiało rzec, że do powstania tego filmu przyczynili się nasi rówieśnicy pod opieką nauczyciela historii pana Sebastiana Bartkowskiego. Film opowiada o tym, co podczas II Wojny Światowej działo się na Pomorzu, choćby na najbliższej nam Barbarce. Więcej szczegółów? Zachęcamy do obejrzenia filmu i zobaczenia tego na własne oczy! Polecamy.

Po projekcji odbyło się spotkanie z panem Sebastianem Bartkowskim. Mieliśmy okazję do zadawania pytań i rozmowy, w którą włączyło się spore grono osób wypełniające salę w Centrum Dialogu. Na pewno nie był to zmarnowany czas. Czekamy na więcej filmów. A kto wie? Może kiedyś uczniowie naszego Liceum również podejmą takie wyzwanie.

Karolina Aranin