Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Startuje klasa NASA

W Liceum Jagiellońskim rozpoczynamy nowe przedsięwzięcie. Projekt „Klasa NASA” ma służyć pogłębieniu zainteresowania problematyką astronomiczną i kosmiczną. Zapraszamy do niego nie tylko uczniów Liceum, ale także młodzież (zwłaszcza uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych) z innych szkół. W szczególności zapraszamy do współpracy młodzież z tych ośrodków w naszym regionie, gdzie zlokalizowane są ASTROBAZY. We współpracy z Kujawsko - Pomorskim Urzędem Marszałkowskim będziemy chcieli ściślej włączyć w ten projekt właśnie uczniów z tych placówek.

         W ramach tego przedsięwzięcia będziemy koncentrowali się na przybliżeniu działalności amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, jej aktualnie realizowanych projektów, a także jej najważniejszych historycznie osiągnięć. Będziemy także chcieli aby uzdolniona w tych dziedzinach młodzież, mogła w nieodległej przyszłości odwiedzić zarówno NASA w Pasadenie, jak również agendy Europejskiej Agencji Kosmicznej czy ważne ośrodki astronomiczne w Europie. Ponadto młodzież będzie mogła angażować się w różne miniprojekty  astronomiczne i kosmiczne.

         Podczas inauguracji 30 września o godz. 14.30 w siedzibie Kolegium Jagiellońskiego i Liceum Jagiellońskiego odbyło się spotkanie z Panem Prof. Krzysztofem Górskim, który od ponad 30 lat jest związany z NASA. Obecnie pracuje on we wspólnym Laboratorium NASA i jednej z najlepszych uczelni na świecie CALTECH w Pasadenie w Kaliforni pod nazwą JET PROPULSION LABORATORY. Pan Prof. Górski opowiadał o swoich doświadczeniach w kierowaniu największymi przedsięwzięciami NASA w minionych latach oraz o trwających obecnie wielkich projektach, w tym planowanej misji na Marsa. W spotkaniu oprócz uczniów naszego Liceum udział wzięła również liczna grupa młodzieży z ośrodków z Astrobazami wraz ze swoimi opiekunami.

         Pan Prof. Krzysztof Górski zgodził się objąć Patronat nad tym przedsięwzięciem, i juz na wiosnę przyszłego roku będziemy mieli okazję na kolejne - tym razem już dłuższe spotkanie.

Wkrótce poinformujemy o kolejnych przedsięwzięciach w ramach tego projektu.