Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Katolicy i protestanci

2014-12-15
 

Katolicy i protestanci

W czwartkowe listopadowe popołudnie wybraliśmy się z klasą, pod opieką nauczyciela historii, dr. Wojciecha Sławińskiego, do jednego z oddziałów toruńskiego Muzeum Okręgowego – Domu Eskenów przy ul. Łaziennej. Mogliśmy tam poznać kolejną historię z dziejów naszego miasta.

Ciekawa lekcja historii o katolikach i protestantach w Toruniu, o uczniach obu tych wyznań, o ich ostrym sporze, obfitującym w regularne bójki, rozpoczęła się od przebrania  dwóch  chłopców  z  naszej  klasy  w  charakterystyczne  stroje z epoki. To wprowadziło wszystkich uczestników spotkania w klimat sprzed wieków  i  uzmysłowiło  nam  różnice  między  wyznawcami  protestantyzmu i katolicyzmu, objawiające się już choćby w wyglądzie.

Następnie jeden z pracowników muzeum opowiadał nam o innych przejawach tych różnic. Bodaj najciekawsza była opowieść o wspomnianych bójkach, które miały miejsce głównie na terenach szkół.

Przez ostatnie kilkanaście minut pobytu w Domu Eskenów uzupełnialiśmy, otrzymane od prowadzącego  zajęcia,  karty  pracy.  Odpowiedzi  na  stawiane w nich pytania szukaliśmy, oglądając eksponaty i czytając różne teksty, porozmieszczane w sali muzealnej.
Karol Gorzka