Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Chełmża odkrywana na nowo

2017-05-26

26 maja klasa druga pod opieką pani Hanny Mierzejewskiej i pana dr. Wojciecha Sławińskiego wybrała się do Chełmży, oddalonej o 20 kilometrów od naszego Torunia.

Gdy dotarliśmy na miejsce, czekała tam już na nas nasza koleżanka z klasy – Ola, która pochodzi z Chełmży i zechciała nas osobiście oprowadzić po tym cudownym mieście. Pierwszym punktem naszego zwiedzania był bez wątpienia najcenniejszy skarb dla każdego chełmżanina, a mianowicie dawna katedra diecezji chełmińskiej, bazylika pod wezwaniem Świętej Trójcy, będąca dziś konkatedrą diecezji toruńskiej. Dzięki naszej przewodniczce poznaliśmy historię tego cennego zabytku, podziwialiśmy polichromie znajdujące się w świątyni oraz dowiedzieliśmy się, dlaczego tak wiele malowideł ściennych uległo zniszczeniu, a do naszych czasów przetrwało tylko jedno z nich.

Bez wątpienia każdy z nas wyszedł z katedry ubogacony, dzięki czemu mogliśmy radośnie ruszyć w dalszą drogę. Spacerowaliśmy po chełmżyńskiej starówce, odwiedziliśmy też jezioro chełmżyńskie. Na długie lata pozostanie w mojej pamięci widok panoramy tego pięknego miasta, o ile, rzecz jasna, wcześniej nie wrócę tam jeszcze kilka razy.

I na koniec jeszcze pytanie do klasy: drogie Koleżanki i Koledzy, a Wy co sądzicie o wycieczce do Chełmży?

Karolina: Bardzo spodobało mi się jezioro chełmżyńskie.

Magda: Było bardzo spoko.

Szymon: Bardzo dużo chodziliśmy i bolały mnie nogi, ale spodobało mi się miasto i bardzo szybki dostęp do różnych atrakcji.

Radek: Jedzenie w Chełmży jest naprawdę bardzo smaczne.

Karol: Wycieczka była bardzo ciekawa, bardzo mi się podobała.  
Adrian Meulenberg